Délka holí na Nordic Walking

Správnou délku holí můžete vypočíst podle vzorečku  výška postavy (cm) x 0,68 = délka hole (cm)

Přibližné délky holí jsou uvedeny v tabulce:

Výška postavy (cm) Výška hole (cm)
140 95
145 100
150 100
155 105
160 110
165 110
170 115
175 120
180 125
185 130
190 135
195 135

Naše doporučení:

1. Jestliže máte problémy s ramením kloubem, kupte nižší hole. Méně budou rameno zatěžovat.

2. Budete-li s holemi běhat, kupte o jeden díl vyšší.

3. Správnou velikost hole poznáte tak, že ruka svírá v lokti pravý úhel viz. obrázek.

 

 

 

 

Jak vybrat správné nordic walkingové hůlky?

 

Rozdíl Nordic walkingových holí a trekových holích:

Trekové hole

jsou hole oporové, jsou určeny pro výstup a sestup v těžkém horském terénu.

Jsou těžší a bytelné, aby udržely celou váhu těla.

Aby se vešly do batohu, jsou skládací, zpravidla 3 dílné.

Hole na Nordic walking

jsou určeny pro kondiční chůzi v méně náročném terénu.

Jsou hehčí, než hole trekové, neboť nemusí držet celou váhu těla. Při chůzi se hůlkama spíše odrážíme.

Hůlky jsou zpravidla jednodíllné o pevné délce (délky po 5 cm 105, 110, ....130 cm), případně nastavovací dvojdílné, u kterých se dá upravit délka v požadovaném rozmezí .

Poutko a držadlo je jako u hole na sjezdové lyžování. Držadlo a poutko je jako u holí běžkových. Poutko je jako rukavička, aby hůl dobře držela na ruce především v okamžiku, když vypustíte hůl za tělem a prsty povolíte sevření.
Hrot je tupý, jako u hole na sjezdové lyžování Hrot je ostrý, jako u holí na běžecké lyžování.


Trekové hole nejsou vhodné na sportovní, kondiční chůzi - na Nordic walking. Jsou zbytečně těžké, nedrží dobře na ruce, v terénu se nezapíchnou dobře do země  a tím vám nedají potřebnou jistotu, oporu a odraz, který tak nezbytně potřebujete. Lze je snad tolerovat jen pro ty, kdo hůlky budou využívat  jen pro větší  jistotu při chůzi a jako dopomoc při chůzi dokopce.

Materiály, ze kterého jsou hole vyráběny a jak si vybrat pro sebe ten správný:

Hliník: hůl z tohoto materiálu je nejtěžší. Hliníkové hole jsou většinou levné, proto se hodí pro nenáročného uživatele, který ví, že nechce chodit příliš dynamicky a hole mu slouží spíše jako opora, než pomocník při sportovní aktivitě.

Sklolaminát (kompozitní materiály): tyto hole jsou o poznání lehčí než hliníkové. Doporučila bych je pro ty z vás, kteří víte, že budete chodit s hůlkami jen po měkkých površích a nechtějí s holemi běhat. Cena sklolaminátových holí je opět nízká, lze je doporučit pro nenáročného uživatele, který chce buď od hůlek oporu a lepší stabilitu, nebo občasné chození do terénu.

Karbon: čím více karbonu se nachází v holi, tím je hůl lehčí, tvrdší, dobře vede a otřesy nepřechází do vašeho těla. Karbonové hůlky se vyrábí od 20% až po 100% karbonové hole. Kolik karbonu se v každé holi nachází udává CI, což je carbon index. Např. CI 750 znamená, že v holi je 75% karbonu. Hole karbonové bych doporučila pro každého, kdo se rozhodne chodit s holemi častěji a vylepšovat si s nimi kondici a zdraví. Procento karbonu volte podle vaší váhy (čím více máte kilogramů, tím více karbonu byste měli mít, aby vás hůl dobře podržela a odpružila). Při nadváze volte hole minimálně s 40% karbonem. Jestli se rozhodnete s holemi běhat, tak také sáhněte po vyšší hodnotě karbonu, minimálně 40%. Jestliže máte problémy s krční páteří nebo s ramením kloubem, je také dobré mít, alespoň 40% karbon a výše. Zbytek hole je také většinou sklolaminát, když se nejedná o 100% karbonovou hůl.

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.